22 Mart 2011 Salı

Alçıpan asma tavan özellikleri nelerdir nasıl yapılır 2015

Alçıpan asma tavan özellikleri nelerdir nasıl yapılır


1- Galvaniz u ve c profillerinden oluşan dübel-vida,agraf, askı teli,clips ve benzeri ek malzemeleri bulunan bir asma tavan sistemidir ve en çok tercih edilen sistemdir nedeni ise tabii ki fiyatının uygun olması ve hızlı bitmesi ana etkenlerdir.

2- kaynaklı yani 20x40 demir profiller ile yapılan sistemdir ek olarak 8 lik yuvarlak demir çubuk ve elektrot gibi yan malzemeler ile işlem yapılır aslında malzeme olarak çok fazla kullandığımız yan ürün vardır bunları birazdan yazacağım, şimdi gelelim kaynaklı asma tavana,  bu tavan sistemi daha sağlam ,dayanıklı,sarkma yapmayan, uzun yıllar kullanabileceğiniz tavan sistemidir.

Galvaniz ile asma tavan nasıl yapılır.


Tavan u diye tabir ettiğimiz adı üstünde u şeklinde profildir yapılacak olan duvara yerleştirilir ,matkap ile belli noktalara delik açılarak dübellenir ve sabit hale getirilir,
yapacağımız yerin büyüklüğüne göre alçıpanın hesabı yapılır en uygun ölçüleme ayarı yapılır,
genelde 60 ve katları olarak ölçüler alınır çizgiler çekilir çırrpı ipleri vurulduktan sonra askı alınacak yerler belirlenir ve matkap ile delinir nasıl bir uygulama yapacak isek ona uygun taşıyıcı veya askı aparatları seçilir ve uygulanır .

devreye c harfine benzeyen ana taşıyıcı profil girer bu profilleri 60 ve katları olarak düzgün bir şekilde duvara monte ettiğimiz u profilinin içine giydiririz  ve tavandan aldığımız askıları bir birine monte ederiz .
Ve asma tavanımız hazır alçıpanı vidalamaya hazır bundan sonrası en kolayı.

20x40 demir profil ile kaynaklı asma tavan nasıl yapılır

Bu uygulama daha zor ve çetrefilli dir pfofili monte edeceğimiz yerin çizgi ve çırpı işlerini hallettikten sonra 10-15 cm civarında yuvarlak demir çubuklar keseriz matkap ile çizgi yerlerine deliklerini açıp çubukları çekiç ile çakarız sonra profili çubukları yanaştırıp kaynatırız.
yine 60 ve katları olarak duvar kenarlarına döndüğümüz profilleri birbirine kaynatırız askı sistemi demir çubuk belli aralıklarla profilleri askılar ve tavanı bitirmiş oluruz .

Referanslar bölümünden  uygulama yaptığımız yerlere bakabilirsiniz.


 İletişim için lütfen burayı tıklayın